Učenici 3. razreda – smjer računalni tehničar, uspješno su savladali 18 vježbi (osnovni nivo-basic level) iz predmeta Pneumatika i Industrijska automatizacija. Radi se o osnovnom tečaju za stjecanje vještina pri rukovanju sa pneumatskom i elektro pneumatskom opremom njemačke firme „Festo“, jednog od vodećih proizvođača opreme i kompletnih industrijskih rješenja na tom području u svijetu, a koji je zapravo pedagoški standard za cijelu Europu. To znači da identične vježbe savladavaju učenici i prekvalifikanti u zemljama EU ( u školama koje posjeduju navedenu opremu i odgovarajuće kvalifikacije nastavnika), a koji će u budućnosti obavljati djelatnosti kao računalni tehničari ili mehatroničari. Napominjemo da se identične vježbe izrađuju i na nekim višim i visokim tehničkim školama u Hrvatskoj, tako da naši budući studenti odlaze na daljnji studij sa solidnim stečenim pred znanjem iz ovog područja.
Svaka od 18 vježbi predstavlja konstrukciju neke automatizirane radne naprave ( pr. štanca, stega za lijepljenje, linija za izradu naljepnica, pneumatska pjeskara…) i podrazumijeva savladavanje znanja iz pneumatike, elektropneumatike, upravljanja i regulacije, te senzorike.
U svakoj generaciji naših učenika, nađu se oni koji su zaineresirani za dodatna znanja iz ovog područja. I u prijašnjim generacijama bilo je sjajnih učenika, a u ovoj generaciji svojom željom za stjecanjem znanja iz ovog područja istakli su se učenici Andro i Filip Jungher, te Tomislav Pranjić.
U dodatnoj nastavi, neke od složenijih vježbi riješili su pomoću tzv. taktnog modula, uređaja koji je zapravo pneumatska programabilna jedinica (programator). Ovisno o načinu (izrađenoj shemi) spajanja cjevovoda, odnosno programiranju, mijenja se izlazna aktivnost izvršnih elemenata, kao što su cilindri ili pneumatski motori ( pr. naprava sa 3 cilindra – prvi cilindar drži izradak, drugi utiskuje žig, treći izbacuje izradak. Radnja se ponavlja sve do pritiska na tipku stop/reset. Novim prespajanjem cjevovoda taktni modul će poslužiti za neku drugu napravu.
Taktni moduli primjenjuju se u automatiziranim linijama s više desetaka i stotina pneumatskih cilindara (pr. prehrambena i farmaceutska industrija….), sa svrhom da se izbjegne problem tzv. blokirajućeg signala, odnosno problema da jedan od prethodnih cilindara svojim djelovanjem na pripadajući senzor ne da aktivaciju slijedećeg po redu u predviđenom slijedu aktivnosti. Taktni modul otklanja taj problem, ali rukovanje s njime podrazumijeva stečena znanja na naprednom nivou.
Čestitamo učenicima koji su nakon nabavke nove moderne opreme za specijaliziranu učionicu hidraulike i pneumatike, izradili ovaj mali projekt.